Manapság a gyógyszertárakban olyan gyógyszerek széles választéka található, amelyek elősegítik a hőmérséklet gyors csökkentését és enyhítik a kisgyermekek helyi fájdalmait. Népszerű lázcsillapító a Paracetamol-szirup. Annak érdekében, hogy helyesen alkalmazza, és ne károsítsa gyermekének egészségét, ismernie kell annak főbb jellemzőit, tulajdonságait és felvételi szabályait..

Gyermekek számára kiadott gyógyszerkészítmény

A "Paracetamol" gyógyszer különféle formában kapható, így a fiatal anyáknak gyakran kell választaniuk, ami nehéz fajtáinak sokfélesége miatt. Vegye figyelembe azt a tényt, hogy sok gyermek, különösen a két évnél fiatalabb gyermekek nem fogják lenyelni a gyógyszert tabletták formájában. A gyógyszert helyesen kell kiválasztani, a gyermek korcsoportjának és készségeinek megfelelően.

A drogfelszabadítás formái:

Gyógyszer formaHatóanyag-tartalomJellemzők
Tabletek500/200 mgA paracetamol összetételének magas tartalma miatt gyakorlatilag nem írják elő gyermekek kezelésére. Ritka esetekben az orvos javasolhatja 1/4, 1/8-os adag bevételét.
Gyertyák100/500 mgA gyermek számára a legbiztonságosabb módszer, a hatóanyag gyorsabban szívódik fel, mint ha a gyógyszert más formában használja.
Szirup120 mg / 5 mlA gyógyszer folyékony formája kellemes ízű, kifejezetten gyermekeinek kezelésére készült az első hónapban.
Szuszpenzió24 mg / 1 mlA bejutás csecsemőkorban és újszülöttekben lehetséges, mivel az egyetlen adagot a testtömeg függvényében számítják ki.

A legjobb megoldás a szirup. Úgy néz ki, mint egy viszkózus rózsaszín folyadék. 100 és 200 milliliter sötét üvegben kapható. A készítményhez egy speciális kétoldalas mérőkanál van a helyes adagoláshoz és a használati utasításhoz.

A szirup összetétele és farmakológiai hatása

A gyermekszirup összetételében a hatóanyag a paracetamol. 5 ml gyógyszer tartalma 120 mg. A fő alkotóelem mellett a következő segédanyagok is vannak jelen:

  • etanol;
  • glicerin;
  • aroma;
  • tisztított víz;
  • szorbit;
  • propilén-glikol;
  • propil-parahidroxi-benzoát;
  • metil-parahidroxi-benzoát.

A gyógyszer lázcsillapító és fájdalomcsillapító hatással rendelkezik. Használatakor meg kell értenie, hogy nem képes eltávolítani a betegség fennmaradó tüneteit és azokat teljes mértékben kiküszöbölni, mivel nincs gyulladásgátló hatása.

A hatóanyag fő hatása a ciklooxigenáz enzim (COX 1, COX 2) blokkolásában és a prosztaglandin termelés teljes leállításában fejeződik ki. A gyógyszer közvetlen hatással van a központi idegrendszerre (CNS), pozitív hatással van a hőszabályozó és fájdalomközpontokra.

Lenyelés után a gyógyszer gyógyító hatással rendelkezik 4 órán keresztül. Ez idő alatt teljes mértékben felszívódik a bélben és ürül ki a urogenitális rendszeren keresztül. A paracetamol nem befolyásolja a víz-só egyensúlyt és a gyomor-bél nyálkahártyáját, ezért használata teljesen biztonságos, feltéve, hogy a helyes adagot betartják.

Felhasználási javallatok

A "Paracetamol" szirupot széles körben használják neuralgia és myalgia kezelésére, ajánlott terhesség és szoptatás ideje alatt szedni. Gyorsan kiküszöböli a fájdalom sok típusát (fejfájás, fogfájás, izomfájdalmak stb.), És helyreállítja a test hőmérsékleti egyensúlyát, etiológiájától és növekedésének okaitól függetlenül. A gyógyszer jól segíti a következő kóros jelenségeket:

  • láz influenza, SARS, egyéb fertőzések stb.;
  • a vakcináció utáni szövődmények megelőzése;
  • bármilyen súlyosságú fájdalom szindróma.

Folyékony Paracetamol kezelési útmutató

A gyógyszert étkezés előtt veszik be, bő vízzel lemossák. Nem ajánlott különféle italokban történő tenyésztés, de ha a gyermek kicsi és nem hajlandó inni a gyógyszert, megengedett, hogy a tejhez vagy a tejkeverékhez megfelelő mennyiségű szirupot adjon..

Használat előtt alaposan rázza meg a tartályt a gyógyszerrel, majd öntsön egy bizonyos mennyiségű folyadékot egy mérőkanálba, vagy húzza be egy fecskendőbe.

A használat gyakorisága nem haladhatja meg a napi négyszer 4–6 órás időközönként. A kezelési idő 3 nap, a jövőben nem javasolt. Ha az összes kezdeti tünet sértetlen marad, keresse fel orvosát a terápia kiigazításához..

Az adagolás kiszámítása a testtömeg és a beteg életkora alapján történik. Semmilyen esetben sem szabad túllépni a gyógyszer egyszeri és napi bevitelét. A 120 mg / 5 ml hatóanyag-tartalmú "Paracetamol" felhasználási előírásait a táblázat tartalmazza:

KorSúlyEgyszeri adagNapi adag
2 - 3 hónap.4 - 6 kgkiszámította egy orvos-
3 - 6 hónap.6 - 8 kg4 ml16 ml
6 - 12 hónap.8–12 kg5 ml20 ml
1 - 2 g.12–14 kg7 ml28 ml
2 - 3 g.14-16 kg9 ml36 ml
3 - 6 l.16 - 21 kg10 ml40 ml
6 - 9 l.21 - 29 kg14 ml56 ml
9 - 12 l.24 - 42 kg20 ml80 ml

Különleges használati utasítás

A tünetek általában a gyógyszer bevétele után 15-20 perccel csökkennek, és 40-60 perc után teljesen eltűnnek. A terápiás időtartam meghosszabbításának összhangban kell lennie a gyermekorvossal. Ha a gyógyszert érzéstelenítőként használja, a kezelési idő legfeljebb 5 nap és 3 nap a láz elleni küzdelemben.

Ne használja a gyógyszert egyidejűleg más gyógyszerekkel, beleértve a paracetamolt. Fennáll a túladagolás és a mellékhatások kialakulásának veszélye. Ugyancsak tilos a felfüggesztés fogyasztásának önálló növelése - a következmények nagyon súlyosak lehetnek.

Óvatosan kell eljárni cukorbetegségben szenvedő betegeknél, mivel a szacharóz és szorbit tartalmaznak összetételében. Jóindulatú hiperbilirubinémiában, károsodott máj- és vesefunkciójú gyermekek esetén az orvos meghatározza az adagot és a kezelés időtartamát.

A paracetamol meghamisítja a vérplazma húgysav- és glükóztartalmának laboratóriumi vizsgálatát, ezért a kezelés után jobb az előírt tesztek elvégzése..

Ellenjavallatok

Használat előtt ellenőrizze, hogy nincsenek-e ellenjavallatok. Ezek magukban foglalják a következő patológiákat:

  • gyomor-bél traktus gyulladásos betegségei;
  • az alkotóelemekkel (különösen a paracetamollal) szembeni intolerancia vagy túlérzékenység;
  • vese- és májelégtelenség;
  • vérrendszeri betegségek.

Kölcsönhatás más eszközökkel

A csecsemőszuszpenzió használata előtt konzultáljon orvosával, és mondja el neki, hogy milyen gyógyszereket szed gyermeke. Egyesek kombinációja káros lehet a testre, ennek eredményeként továbbra is fennáll a súlyos betegségek és fokozott mellékhatások veszélye..

Kábítószer-csoportLehetséges hatás
Etanol, barbiturátok, Rifampicin, Fenilbutazon, Flumecinol, Triciklikus antidepresszánsokTúladagolás esetén fennáll a hepatotoxikus hatások veszélye a májra.
A cimetidinNöveli a hepatotoxicitás lehetőségét.
Szalicilátok (önmagában és kloramfenikollal kombinálva)Fennáll a húgyhólyag és a vesék rákjának kockázata..
A barbiturátokCsökkentse a paracetamol pozitív hatásait.
etanolFennáll az akut pancreatitis kockázata.
Nem szteroid gyulladáscsökkentőkA vese papilláris nekrózis, "fájdalomcsillapító" nephropathia kialakulásának komoly veszélye áll fenn.
DiflunisalA paracetamol plazmakoncentrációja 50% -kal növekszik.

Túladagolás tünetei

A gyógyszert szigorúan az utasításoknak megfelelően kell alkalmazni. A napi adag túllépése súlyos patológiákhoz (például veseelégtelenség) és súlyos stádiumban halálhoz vezethet..

Ha gyermeke az ajánlottnál több italt ivott, keresse fel orvosát, még akkor is, ha egészségi állapota változatlan. A gyomormosást is meg kell tennie, és adszorbenseket (aktív szén, Polysorb stb.) Kell bevennie. A vér hatóanyag-tartalmától függően további szakemberek fognak adni. A rehabilitációs iránymutatások változnak..

A túladagolás fő tünetei a következők:

  • hasmenés;
  • hányinger hányással;
  • étvágytalanság;
  • éles vagy húzó fájdalmak a gyomorban és a bélben;
  • fokozott izzadás;
  • a testhőmérséklet és a vérnyomás csökkentése;
  • görcsök, súlyos hányás (a test akut mérgezésével).

Lehetséges mellékhatások

Ez a gyógyszer kis mennyiségű szorbitot (2 g / 120 mg) tartalmaz, ezért ritka esetekben bélrendszeri zavarok és hasmenés lép fel. Nem minden gyermek tolerálja a gyógyszert, néhány összetevő allergiás vagy túlérzékeny lehet..

Ha a szirup bevétele után a következő reakciók valamelyikét észleli, akkor a jövőben abba kell hagyni a használatát. Mellékhatások ritkán fordulnak elő, főleg megjelenésüket a test mérgezése kíséri. Mellékhatások:

  • anémia;
  • görcsök az epigastriumban;
  • nehézlégzés;
  • aszeptikus pyuria;
  • túlérzékenység;
  • toxikus epidermális nekrolízis;
  • görcsök a hörgőkben;
  • károsodott vese- és májfunkció;
  • hemolitikus anémia;
  • hepatonecrosis;
  • allergiás bőrreakciók (csalánkiütés, kiütés, bőrpír).

Az analógok

A gyermekek Paracetamol közvetlen analógjai ugyanazt a hatóanyagot tartalmazó alapok: Panadol Baby, Kalpol, Efferalgan. Ibuprofen alapú szirupok, amelyek 3 hónapos kortól vehetők be, helyettesíthetik a gyógyszert: Nurofen, Ibuprofen-FT, Ibufen (lásd még: „Nurofen Detsky”: szirup adag a gyermek tömegére számítva).

Paracetamol-szirup 2,4% (Paracetamol-szirup 2,4%)

Hatóanyag:

Tartalom

Farmakológiai csoport

Nosológiai osztályozás (ICD-10)

A kibocsátás összetétele és formája

1 tabletta 200 vagy 500 mg paracetamolt tartalmaz; kontúr bezjacheykovy csomagolásban vagy 6 vagy 10 db-os buborékcsomagolásban.

100 ml szirup - 2,4 g; 50 ml-es fiolákban.

gyógyszerészeti hatás

Gátolja a ciklooxigenázt, gátolja a központi idegrendszer GHG-k bioszintézisét. Csökkenti a hőközpont ingerlékenységét, növeli a hőátadást.

farmakokinetikája

Gyorsan és szinte teljesen felszívódik az emésztőrendszerben. A placentán keresztül hatol át, megtalálható az anyatejben. Metabolizálódik a májban. Főleg a vizelettel ürül konjugátumok formájában. A maximális hatás 2 órán belül alakul ki.

Javallatok paracetamol szirup 2,4%

Fájdalmi és lázas szindrómák.

Ellenjavallatok

Túlérzékenység, károsodott vesefunkció.

Mellékhatások

Kölcsönhatás

Atropin és más görcsoldók késleltetik a felszívódást, a metoklopramid - felgyorsítja. A koleszterin és az aktív szén csökkenti a biohasznosulást. Barbiturátok, epilepsziaellenes szerek, rifampicin és etil-alkohol növelik a biotranszformáció és a metabolitok képződésének sebességét, ideértve a következőket: májkárosító.

Adagolás és adminisztráció

Belül felnőtteknek - 200-500 mg napi 2-3 alkalommal; 6-12 hónapos gyermekek - 25-50 mg naponta 2-3 alkalommal, 5 éves korig - 100-150 mg, 12 éves korig - 150-250 mg naponta 2-3 alkalommal.

A 2,4% -os paracetamol-szirup tárolási feltételei

A gyermekektől elzárva tartandó.

Paracetamol-szirup 2,4%

500 mg tabletta - 3 év.

szirup 2,4% - 2 év.

A csomagoláson feltüntetett lejárati idő után ne használja fel.

Paracetamol (tabletták, kapszulák, szirup, szuszpenzió, kúpok) - használati utasítás, adagolás gyermekeknek, analógok, ár

A webhely referenciainformációt nyújt kizárólag információs célokra. A betegségek diagnosztizálását és kezelését szakember felügyelete alatt kell végezni. Minden gyógyszer ellenjavallt. Szakértői konzultáció szükséges!

A paracetamol kibocsátási formái, nevei és összetétele

A paracetamol jelenleg a következő adagolási formákban kapható:

  • Orális alkalmazásra szolgáló tabletták;
  • Orális beadásra szolgáló kapszulák;
  • Szirup orális beadásra;
  • Szuszpenzió orális alkalmazásra gyermekek és felnőttek számára;
  • Rektális kúpok (gyertyák) gyermekeknek és felnőtteknek.

Így látható, hogy a paracetamolnak 4 formája van felnőttek számára és 2 gyermekek számára. Ráadásul a szuszpenzió és a kúpok egyidejűleg kétféle változatban kaphatók - gyermekek és felnőttek, amelyek különböznek egymástól a hatóanyag dózisában. A paracetamol minden formája szisztémás hatású, azaz a lenyelés vagy a végbélbe juttatás után felszívódik a vérben, és terápiás hatása van. A paracetamolnak a bőrre vagy a nyálkahártyára történő alkalmazására szolgáló helyi formái nem állnak rendelkezésre, és ennek megfelelően nem léteznek.

A szuszpenziót gyakran "gyermekparacetamolnak" hívják, utalva arra a gyógyszerfajtára, amely a gyermekeknek adagolt hatóanyagokat tartalmazza. Gyakran a "Pediatric Paracetamol" elnevezést a gyógyszer bármilyen formájának (szuszpenzió vagy kúp) megjelölésére használják, amely a hatóanyagot gyermekes adagokban tartalmazza. Ebben az esetben nem jelent konkrét formát..

A rektális beadásra szolgáló kúpokat szinte mindig és egyetemesen "Paracetamol kúpoknak" nevezzük. A mindennapi életben a paracetamol különféle formáinak és fajtáinak megjelölésére használt megnevezéseken kívül egy másik csoport gyógyszernevekből áll, amelyek hatóanyagként paracetamolt tartalmaznak. Ebben az esetben a gyártó adhat a gyógyszernek hangos kereskedelmi nevet, például Panadol, Apap, Kalpol, Efferalgan és mások, vagy használhat egy egyszerű technikát. Ez a technika abban áll, hogy a gyógyszer neve két részből áll, amelyek közül az első a „Paracetamol” szó, a második pedig néhány betű vagy szó, amely az adott gyógyszer gyártóját jelenti, például „Paracetamol-UBF”, „Paracetamol- LekT "," Paracetamol MS "," Paracetamol-Hemofarm "stb..

Mivel ezek a gyógyszerek ugyanazt a hatóanyagot tartalmazzák, vagyis szinonimák és azonos adagolási formákban kaphatók, a "Paracetamol" általános elnevezést használják számukra. A cikk további szövegében információkat nyújtunk a drogok ezen változatairól és variánsairól, amelyeket a paracetamol köznév egyesít. Ebben az esetben az összes fajtára a Paracetamol általános elnevezést is használjuk, anélkül, hogy megadnánk olyan konkrét kereskedelmi elnevezéseket, amelyekkel a gyártók elhatározták gyógyszerüket az általános sorozatból.

A paracetamol valamennyi formájának összetételében aktív anyagként azonos nevű alkotóelem - paracetamol, a következő adagokban:

  • Tabletta - 200, 500 és 325 mg;
  • Kapszula - 325 mg;
  • Szirup - 120 mg / 5 ml és 125 mg / 5 ml;
  • Szuszpenzió felnőtteknek - 120 mg / 5 ml;
  • Szuszpenzió gyermekek számára - 24 mg / ml;
  • Kúpok felnőtteknek - 50 mg, 100 mg, 250 mg és 500 mg;
  • Gyerekkúpok - 50 mg, 100 mg, 125 mg és 250 mg.

Mint láthatja, a gyermekek és felnőttek szuszpenzióinak és kúpjainak szinte azonos adagolása van, így szükség esetén tökéletesen helyettesíthetik egymást. Vagyis felnőtt Paracetamol adható egy gyermeknek, figyelembe véve a gyermekek számára szükséges adagokat. Például nincs különbség 50 mg hatóanyagot tartalmazó felnőtt és gyermek kúpok között. Ezek a gyógyszerfajták tökéletesen felcserélhetők, azaz egy felnőtt beléphet egy gyertyába, egy gyermek és egy felnőtt.

Paracetamol hatás (ami segít)

A paracetamol nem narkotikus fájdalomcsillapító és lázcsillapító gyógyszer a nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID) csoportjából. Ez azt jelenti, hogy a gyógyszer gátolja a ciklooxigenáz - egy speciális enzim, amely olyan biológiailag aktív anyagok szintézisét biztosítja, amelyek provokálják a fájdalom, gyulladás és láz kialakulását. Vagyis a paracetamol gátolja a fájdalom és hő kialakulásáért felelős anyagok képződését, ezáltal megállítja a fájdalmat és normalizálja a testhőmérsékletet.

A paracetamol megkülönböztető tulajdonsága az NSAID csoport többi gyógyszerétől az, hogy blokkolja a ciklooxigenázt a központi idegrendszerben, ami képessé teszi a hőmérséklet tökéletes csökkentését, enyhíti a mérsékelt fájdalmat és gyakorlatilag nincs negatív hatással a gyomor nyálkahártyájára. Ugyanakkor a központi idegrendszer ciklooxigenáz inaktiválásának ugyanaz a képessége további tulajdonságot ad a Paracetamolnak - a gyógyszernek gyakorlatilag nincs gyulladásgátló hatása. Ezért nem alkalmazzák a paracetamolt a kifejezett gyulladásos folyamatokhoz kapcsolódó fájdalom enyhítésére, például izom-, ízületi fájdalom, ízületek traumás károsodásai, inak, zúzódások stb..

Vagyis a paracetamolnak kifejezett és az egyik leghatásosabb lázcsillapító hatása van az összes NSAID között, és mérsékelt fájdalomcsillapító hatása van. Ezért a gyógyszert a gyermekek és felnőttek megemelkedett testhőmérsékletének csökkentésére, valamint a gyulladásos folyamattal nem összefüggő, közepes vagy gyenge intenzitású fájdalmak enyhítésére használják (például fejfájás, fogfájás, menstruációs fájdalom, neuralgia, izomfájdalmak stb.).

A paracetamol oldható formában (szuszpenzió, szirup, kúpok) gyorsabban hat, mint a tabletta, tehát ha a lehető legrövidebb időn belül kell elérnie a hatást, akkor ezt a gyógyszertípust kell használnia..

Felhasználási javallatok

A Paracetamol összes adagolási formája pontosan ugyanazokat a használati utasításokat tartalmazza, mivel ezek célja a véráramba jutás és szisztémás hatás biztosítása. Ennek megfelelően, függetlenül attól, hogy a paracetamol hogyan érkezik a véráramba (lenyeléssel vagy a végbélbe jutással), pontosan ugyanaz a hatása lesz..

És a különféle adagolási formák lehetővé teszik, hogy a paracetamol használatát mindegyik esetben megválaszthassa a legkényelmesebb és legoptimálisabb módon. Például súlyos hányás esetén a paracetamolt rektális kúpok formájában kell használni, amelyeket a végbélbe helyeznek. Ha például a angina vagy a torok vagy oropharynx duzzanatával járó egyéb betegség esetén nem lehet lenyelni a tablettát, akkor a Paracetamolt szirup vagy szuszpenzió stb. Formájában kell bevenni. Vagyis a paracetamol különböző adagolási formáinak indikációi közötti különbségek az eltérő klinikai helyzetekben történő alkalmazásukban azonos tünetek körül vannak.

Tehát a Paracetamol használatának indikációi a következő állapotok és betegségek:
1. Emelkedett testhőmérséklet különböző fertőző és gyulladásos betegségekben (lázcsillapítóként).
2. Különböző lokalizáció és genezis közepes és alacsony intenzitású fájdalma, amely nem jár súlyos gyulladással (fogfájás, fejfájás, menstruációs, izom- és ízületi fájdalom, valamint migrén, neuralgia).

Emlékeztetni kell arra, hogy a Paracetamol csak a fájdalmas tünetek enyhítésére szolgál, nem pedig a betegség kezelésére. Ezért a paracetamollal kombinálva elengedhetetlen egyéb gyógyszerek használata, amelyek gyógyíthatják az alapbetegséget.

Használati útmutató

Paracetamol tabletta (200, 325 és 500), szirup és szuszpenzió - használati útmutató

A tablettákat szájon át kell bevenni, egészben lenyelve vagy felére szakítva, és sok vizet inni (legalább 100 ml). Használat előtt alaposan rázza meg a szirupot és a szuszpenziót, majd öntsön egy mérőkanálba vagy egy kis edénybe, és bő vízzel is nyelje le. Feloldhatja a szükséges mennyiségű szirupot előkészített vízben, és teljes egészében inni tudja. A szuszpenziót nem szabad vízzel hígítani, teljes egészében meg kell inni, és csak ezután vizet inni.

A tablettákat, a szirupot és a szuszpenziót étkezés után 1-2 órával kell bevenni, hogy a gyógyszer hatása a lehető leggyorsabban kialakuljon. Alapvetően a paracetamolt bármilyen formában be lehet venni közvetlenül étkezés után, de ebben az esetben a véráramba történő felszívódása lelassul, és ennek megfelelően a terápiás hatás hosszabb ideig fejlődik. Ha étkezés előtt szedi a Paracetamolt, provokálhatja az emésztőrendszer mellékhatásainak kialakulását.

Emlékeztetni kell arra, hogy a leggyorsabb terápiás hatást a szirup és a szuszpenzió fejti ki, és a tablettáknak kissé hosszabb ideig kell várniuk. Ezért ha szükséges, gyorsan kapjon lázcsillapító vagy fájdalomcsillapító hatást, bármilyen korú személy számára szirupot vagy szuszpenziót kell alkalmaznia. Ha valószínűleg várhatunk 15-30 percet, mielőtt a hatás megjelenik, akkor javasoljuk, hogy tabletta formájában vegye be a Paracetamolt.

A kezelés alatt a paracetamolt naponta 2-3 alkalommal kell bevenni, a két egymást követő adag közötti intervallumot betartva, legalább 4 órán át. Veseelégtelenségben szenvedő betegeknek 8 órán át be kell tartaniuk a két egymást követő Paracetamol adag közötti intervallumot. Ajánlatos, hogy a gyógyszert mindig kb. Azonos időközönként szedje, mivel ez elkerüli a hirtelen hőmérséklet-ugrásokat és a fájdalom intenzitásának ingadozását..

A tablettákat csak felnőtteknek vagy 15 évesnél idősebb serdülőknek szánják, legalább 50 kg testtömeggel. A szuszpenzió és a szirup 250 mg / 5 ml és 500 mg / 5 ml dózisban csak felnőtteknek vagy 12 évesnél idősebb serdülőknek készül, legalább 40 kg testtömeggel.

Felnőtteknek javasoljuk, hogy vegyenek egyszerre 200–400 mg paracetamolt. Az egyszeri adag nem haladhatja meg az 500 mg-ot, napi - 3000 mg. Veseelégtelenségben szenvedő emberek esetében a paracetamol maximálisan megengedett egyszeri adagja 250 mg, napi adagja pedig 1500 mg..

A hőmérséklet csökkentése érdekében a paracetamolt semmilyen formában nem szabad három napnál tovább alkalmazni anélkül, hogy orvosával konzultálna. A fájdalom enyhítésére anélkül, hogy orvossal konzultálna, a Paracetamol legfeljebb öt napig alkalmazható.

Tabletta, szirup és Paracetamol szuszpenzió szedésekor nem szabad elfelejteni, hogy a gyógyszer májkárosodást válthat ki, különösen valószínűleg az alkoholizmusban szenvedő embereknél. Ezen felül a paracetamol megváltoztatja a vér glükóz- és húgysav-koncentrációját.

A paracetamol-kezelés teljes időtartama alatt általános vérvizsgálatot kell végezni.

A paracetamolszirup szacharózt tartalmaz, amelyet figyelembe kell venni a cukorbetegek esetén.

A kúpok használati utasításai

A kúpokat egyenként adják be a végbélbe. Ezért válassza a gyertyákat az adott személyhez szükséges adaggal.

A gyertya bevezetéséhez kényelmes helyzetbe kell állnia, például guggolva vagy térdére stb. Ezután nedvesítse meg a munka kéz mutatóujját (balra és balra balra) vízzel, a másik kezével óvatosan nyomja meg a fenéket, engedve az anális nyílást, és nyomja bele a gyertyát. Ezután meg kell tartania a gyertyát az anális sphincter számára, hogy az bejuthasson a végbélbe. Ehhez a mutatóujját körülbelül 4 cm-rel bevezetik a végbélnyílásba, azaz a második phalanx végéig. A gyertya behelyezése után alaposan mosson kezet szappannal és vízzel..

A kúpokat szükség esetén naponta 1-4 alkalommal használják, az egymást követő beadások között legalább 4 órás intervallumot követve. A felnőttek számára a maximálisan megengedett egyszeri adag 1000 mg, a napi adag pedig 4000 mg..

Orvos tanácsának hiányában a gyertyák nem használhatók 3 napnál tovább, a testhőmérséklet csökkentésére, és 5 napnál hosszabb ideig a fájdalom enyhítésére..

A gyertyák három hónapos kortól használhatók.

Paracetamol-kúpokat lehet használni, ha kívánatos, vagy ha nem lehetséges a formák orális beadása, például kisgyermekek számára, akiket nehéz nyelni, hányás esetén, stb. Ebben az esetben tudnia kell, hogy a paracetamol kúpokban történő alkalmazásának gyorsabb hatása van, mint a tabletták esetében, de nagyjából ugyanolyan sebességgel, mint a szirup vagy szuszpenzió bevételekor..

Paracetamol - adagolás felnőtteknek

Felnőtteknél és 12 évesnél idősebb serdülőknél, akiknek testsúlya meghaladja a 40 kg-ot, a Paracetamol egyszeri adagja 200-500 mg. Ha szükséges, az egyszeri adagot legfeljebb 1000 mg-ra növelheti. Felnőtteknél a maximálisan megengedett napi adag 4000 mg. Hőmérsékleten és fájdalom mellett a paracetamolt naponta 3-4 alkalommal, körülbelül azonos időközönként veszik be. A gyógyszer két egymást követő adagja között a minimális időtartam 4 óra.

A paracetamolt egyidejűleg nem szabad 5-7 napnál tovább bevenni. Ha hosszabb fájdalomcsillapításra van szüksége, akkor ki kell választania egy másik gyógyszert az NSAID csoportból, amely alkalmas hosszabb ideig történő alkalmazásra.

Paracetamol gyermekeknek - utasítások

A paracetamol gyermeki formái magukban foglalják a szuszpenziókat és kúpokat, alacsony hatóanyagtartalommal. Az ilyen formák gyermekekben történő használatának szabályai megegyeznek a felnőttek szabályaival. Vagyis a szuszpenziót meg kell mérni egy speciális kanállal, fedéllel vagy más eszközzel, és inni kell a gyermeket. Miután lenyelte a szuszpenziót, engednie kell neki, hogy inni tiszta vizet. A vízben levő szuszpenziót nem szabad hígítani, mivel ez csökkentheti a gyógyszer adagját, amelyet a gyermek kap. A szuszpenzió vízben való hígítása után rá kell kényszeríteni a gyermeket, hogy issza meg a teljes folyadékmennyiséget, és ez gyakran lehetetlen.

A gyermekek szuszpenziója és kúpjai kis mennyiségű hatóanyagot tartalmaznak, ugyanakkor pontosan ugyanazok az adagok állnak rendelkezésre felnőtt gyógyszerek között. Ezért gyermekek Paracetamol hiányában használhatja a felnőtt formát, amelynek adagolása megegyezik a gyermekek adagjával.

A kúpokat a gyermek végbélnyílásába injektálják, a gyomorra fektetik és kissé megemelik a fenékét. Gyertya behelyezéséhez az egyik kéz mutatóujját megnedvesítik vízzel, a másik kezével pedig a fenék oldalára terjesztik, felfedve és feszítve a végbélnyílás bőrét. Ezután nedves ujjal a gyertyát óvatosan helyezzük be a végbélbe. Szükség esetén a gyertyát darabokra vághatja, például felére, vagy 1/3 és 2/3 arányban stb..

A szuszpenziót és a kúpokat szükség esetén naponta 3-4 alkalommal használják a gyermek számára, megkísérelve megfigyelni az adagok közötti egyenlő intervallumot. Legalább 4 óra elteltével ismételten adjon szuszpenziót, vagy gyújtson gyertyát. A gyermekgyógyászati ​​paracetamol maximálisan megengedett időtartama 5–7 nap.

Gyermekorvosok javasolják a kúpok és szuszpenziók használatát bizonyos sorrendben, a hőmérséklettől és a gyermek reakciójától függően. Tehát, ha a gyermek hőmérséklete 38,0 o C-ra emelkedik, akkor először rektális kúpokat kell használnia. Ha a hőmérséklet normalizálódott, akkor további ajánlott hőmérsékletet csökkenteni gyertyákkal. Ha a hőmérséklet nem normalizálódott, akkor a gyermeknek szuszpenziót kell adni. Ha a hőmérséklet 38,0 ° C fölé emelkedett, akkor a gyermeknek azonnal felfüggesztést kell adni, és nem szabad gyertyákat használni. Ez a taktika feltételes, ezért nem kell szigorúan betartani. Minden helyzetben meg kell választani azt a gyógyszert, amely kényelmesebb a gyermek és a felnőttek számára.

Paracetamol - adagolás gyermekek számára

A szuszpenzió és a kúpok adagját gyermekeknél az életkor és a testtömeg határozza meg. Sőt, a gyermek testtömege döntő jelentőségű. Vagyis ha a testtömeg kevesebb, mint az életkor, akkor a gyermeket meg kell kapni az előző korosztály számára tervezett mennyiségű paracetamollal. Például, ha a gyerek 1,1 éves, de testtömege alacsony, akkor Paracetamolt kell adni 3–12 hónapos gyermekeknek megfelelő adagban. Azt is meg kell emlékezni, hogy 12 év alatti gyermekek számára a gyógyszert csak szuszpenzió vagy végbélkúp formájában szabad használni..

A táblázat tartalmazza a paracetamol egyszeri dózisát különböző életkorú és testtömegű gyermekek számára.

Paracetamol formaGyermekkoraAdagolás mg-ban
Szuszpenzió3–12 hónap60-120 mg (2,5-5 ml) napi 2-3 alkalommal
16 év120 - 240 mg (5-10 ml) naponta négyszer
6–12 éves240 - 480 mg (10 - 20 ml) naponta négyszer
12 évesnél idősebb200-500 mg (8 - 21 ml) naponta 3-4-szer
A kúpok3–6 hónap80 mg (2/3 kúp 100 mg) naponta kétszer
6–12 hónap80 mg (2/3 kúp 100 mg) naponta 2-3-szor
12 év80 mg (2/3 gyertya 100 mg) naponta 3-4-szer
24 év125-150 mg naponta 2-3 alkalommal
4–6 év125-150 mg naponta 3-4-szer
6-8 éves250 - 300 mg napi 2-3 alkalommal
8–12 éves250-300 mg naponta háromszor
12-15 éves250 - 400 mg naponta 3-4-szer

A táblázat a paracetamol egyszeri dózisát mutatja különféle korú gyermekek számára. Ezenkívül különféle korú gyermekek számára ismerni kell a következő maximális megengedett napi Paracetamol-adagokat:
  • 6 hónaposnál fiatalabb gyermekek, legfeljebb 7 kg testtömeggel - napi 350 mg;
  • 6–12 hónapos gyermekek legfeljebb 10 kg testtömeggel - 500 mg / nap;
  • 1–3 éves gyermekek legfeljebb 15 kg testtömeggel - 750 mg / nap;
  • 3–6 éves gyermekek, legfeljebb 22 kg testtömeggel - 1000 mg / nap;
  • 6-9 éves gyermekek legfeljebb 30 kg testtömeggel - 1500 mg / nap;
  • 9–12 éves gyermekek, legfeljebb 40 kg testtömeggel - 2000 mg.

Hatás a mechanizmusok ellenőrzési képességére

Overdose

Túladagolás lehetséges, ha a paracetamolt bármilyen formában, akár rektális kúpokon is használják. A túladagolás utáni első napon a személynek a következő tünetek vannak:

  • A bőr halmaza;
  • Hányinger;
  • Hányás
  • Étvágytalanság;
  • Hasfájás;
  • Csökkent glükózfelvétel;
  • Károsodott májműködés.

Ha a túladagolás súlyos, akkor a fenti tünetek mellett 24–48 óra elteltével májkárosodásban szenved a károsodott agyműködés, valamint akut veseelégtelenség, aritmia és pankreatitisz. Májkárosodást általában akkor észlelnek, ha több mint 10 000 mg paracetamolt (20 500 mg-os tabletta) szednek..

Ha a mérgezés kevesebb, mint 4 órával ezelőtt történt, akkor először a személyt le kell mosni a gyomorral, és adjon szorbenseket (például aktív szén, Polysorb, Polyphepan stb.). A túladagolás további kezelése egy antidotum intravénás beadását jelenti, amely felhasználható bármilyen anyagként, amely az SH-csoportok donora, például az unitiol. Az antidotummal együtt a glutation prekurzorokat, a metionint és az acetil-cisztein-t adják be 8-9 órán keresztül. Ezt követően az ember állapotától függően az unitiol, a metionin és az acetilcisztein adagolása megismételhető.

Kölcsönhatás más gyógyszerekkel

A paracetamol csökkenti azoknak a gyógyszereknek a hatékonyságát, amelyek eltávolítják a húgysavat a testből (Probenecid és mások), de fokozza az antikoagulánsok (Warfarin, Thrombostop stb.) Hatásait. A barbiturátok használata csökkenti a paracetamol hatékonyságát.

A máj enzimeket indukáló gyógyszerek (fenitoin, Rifampicin, fenilbutazon, barbiturátok, triciklusos antidepresszánsok stb.) És a Diflusanil fokozza a paracetamol toxikus hatását a májra, ami a minimális túladagolás mellett is súlyos mérgezés valószínűségéhez vezet. A máj enzimeket gátló gyógyszerek (cimetidin stb.) Éppen ellenkezőleg, csökkentik a paracetamol toxikus hatását..

Az alkoholos italok növelik a pancreatitis kialakulásának kockázatát a Paracetamol szedése közben. Az aszpirinnel történő hosszú ideig történő kombinált alkalmazás növeli a vese- vagy hólyagrák kialakulásának kockázatát. A paracetamol más nem szteroid gyulladáscsökkentő szerekkel történő együttes használata növeli a vesebetegség, beleértve a veseelégtelenség kialakulásának kockázatát.

Paracetamol gyermekek számára (adható be)

A paracetamolt három hónapos kortól adhatják be standard adagokban. Elvileg a gyógyszert gyermekeknek születéstől kezdve lehet adni, de ebben az esetben 3 hónaposnál fiatalabb csecsemők számára az adagot az orvos egyénileg írja elő..

A paracetamol a legbiztonságosabb lázcsillapító és fájdalomcsillapító gyógyszer 12 éven aluli gyermekek számára. Ez azonban nem azt jelenti, hogy teljesen biztonságos, és adagot meghaladóan is beadható anélkül, hogy figyelembe vennénk az adagok közötti időközöket stb. A paracetamolt csak az ajánlott adagokban szabad használni, anélkül, hogy saját belátása szerint növelné őket, és anélkül, hogy a csecsemőnek négy óránként többször adná a gyógyszert..

Jelenleg két legbiztonságosabb "gyermek" gyógyszerfajta létezik a hőmérséklet csökkentésére, a fájdalom és gyulladás enyhítésére - ezek gyógyszerek, amelyek hatóanyagként paracetamolt vagy ibuprofént tartalmaznak. Az ibuprofen azonban gyakran súlyos mellékhatásokat okoz, így a paracetamol még mindig biztonságosabb. Ezért javasolják a gyermekorvosok elsősorban a paracetamol használatát a fájdalom enyhítésére és a hőmérséklet csökkentésére, de ha ez nem működik, akkor használja az Ibuprofent.

Paracetamol terhesség alatt

Kísérleti állatkísérletekben a paracetamol magzatra gyakorolt ​​káros hatásait (teratogén, embriotoxikus vagy mutagén) nem találták. Ilyen vizsgálatokat terhes nőkön azonban nem végeztek nyilvánvaló etikai okokból, ezért a paracetamolt terhesség alatt csak feltételesen biztonságosnak tekintik. Ez azt jelenti, hogy a gyógyszert csak orvosával folytatott konzultációt és a lehetséges kockázatok alapos felmérését követően szabad bevenni.

A hivatalos utasítások ilyen száraz, tiltó összetétele azonban nem tükrözi teljes mértékben a valós helyzetet. A bizonyítékokon alapuló orvoslás szempontjából természetesen a Paracetamol nem tekinthető teljesen biztonságos gyógyszernek a terhesség alatt, mivel a terhes önkéntesek részvételével végzett külön tanulmányokról nem állnak rendelkezésre adatok. De a bizonyítékokon alapuló orvoslás helyzetén túl az orvosokat a világ minden tájáról a hosszú távú megfigyelések adatai irányítják, amelyek a gyógyszer használatakor felhalmozódnak.

A paracetamol terhes nők évtizedek óta történő alkalmazásának ilyen megfigyelései azt mutatják, hogy a gyógyszer nem okoz negatív hatást a magzatra és a terhesség lefolyására. Ezért elég biztonságosnak tekinthető a terhes nők számára. Ennek megfelelően, ha szükséges, a Paracetamol alkalmazható terhesség alatt az ajánlott adagokban..

Szoptatás

Kis mennyiségű paracetamol jut az anyatejbe - az alkalmazott adag 0,04-1% -a. Tekintettel arra, hogy a paracetamol újszülöttek és csecsemők esetében ilyen jelentéktelen mennyiségű és elfogadható, a gyakorló gyermekgyógyászok szoptatás ideje alatt vehetik be a gyógyszert. Az orvosok azonban figyelmeztetik, hogy a szoptatás ideje alatt a paracetamolt csak rövid hét alatt, legfeljebb egy hétig lehet bevenni. Ha a gyógyszert hosszabb ideig kell bevenni, akkor abba kell hagynia a szoptatást, és a gyermeket mesterséges keverékekbe kell adnia..

A használati utasítás azt jelzi, hogy a szoptatás alatt a paracetamolt csak az orvos utasítása szerint szabad bevenni, és olyan esetekben, amikor a tervezett előny meghaladja az összes lehetséges kockázatot. Ezt a mondatot nem szabad félni, mert a gyártóknak így kell írni az utasításokat, ha nincsenek kutatási adatok az önkéntesekről. A kábítószert szedő nők állapotának nyomon követése során a kábítószerekhez mellékelt utasítások kitöltésére vonatkozó szabályok szerint szerzett több éves adatokat nem veszik figyelembe. De a gyakorlatban az orvosok szerte a világon nemcsak a kísérletek eredményeit, hanem a megfigyelési adatokat is figyelembe veszik. A megfigyelések alapján a Paracetamol teljesen biztonságos a szoptatáshoz..

Paracetamol és Analgin

Az Analgin + Paracetamol meglehetősen ismert és elterjedt kombinációja, amelyet a hőmérséklet gyors és hatékony csökkentésére használnak, nagyon veszélyes. Az analgin súlyos szövődményeket válthat ki gyermekeknél és felnőtteknél, például anafilaxiás sokkot, a fehérvérsejtek számának kritikus csökkenését a vérben, összeomlást és a testhőmérséklet tartós csökkenését a normál alatt. E szövődmények viszonylagos gyakorisága miatt az Analgin-t tiltották lázcsillapítóként való felhasználását Európában és az Egyesült Államokban a XX. Század 60-70-es éveiben. A WHO az 1991. évi nyilatkozatában szintén határozottan ajánlja az Analgin gyógyszer lázcsillapítóként való alkalmazását..

Ezért az esetleges nagyon súlyos szövődmények miatt az Analgin-nal együtt alkalmazott Paracetamol nem használható a hőmérséklet csökkentésére. Ha a paracetamol nem elég hatékony, akkor ajánlott minden olyan gyógyszert használni, amely ibuprofént (például Nurofen, Ibuprofen stb.) Vagy nimesulidot (Nimesil, Nise, Nimulide stb.) Tartalmaz..

Paracetamol vagy aszpirin?

A paracetamolt és az aszpirint kell választani, számos tényező figyelembevételével. Tehát az aszpirin hatásosabb a hőmérséklet csökkentésére, de nem használható 15 évnél fiatalabb gyermekeknél, vírusos fertőzésekkel, mivel ebben az esetben nagy a Reye-szindróma kialakulásának kockázata (májelégtelenség + encephalopathia). Vagyis ha 15 évesnél fiatalabb gyermekről van szó, akkor mindig a Paracetamol-ot kell választania, nem pedig az Aspirint..

A felnőtt bármilyen gyógyszert választhat, feltéve, hogy egyikét sem érinti intolerancia. Ezenkívül javasoljuk, hogy a hőmérsékletet csökkentse a paracetamolt, az fájdalom leállításához pedig az aszpirint. Az orvosok azt tanácsolják, hogy a paracetamolt mindig testhőmérsékleten használja, és csak akkor használja az aszpirint, ha az nem hatékony. Ne használjon elsődleges gyógyszerként aszpirint.
Többet az aszpirinról

Mellékhatások

Ellenjavallatok

A Paracetamol esetében relatív és abszolút ellenjavallatok vannak a felhasználásra. Az abszolút ellenjavallatok közé tartoznak azok a körülmények is, amelyekben a gyógyszer semmilyen körülmények között nem szedhető. A relatív ellenjavallatok magukban foglalják azokat a feltételeket, amelyekben lehetőség van a paracetamol szedésére, de óvatosan és szoros orvosi felügyelet mellett.

Tehát a következő feltételek és betegségek abszolút ellenjavallatok a felhasználásra:

  • Egyéni érzékenység vagy intolerancia a paracetamollal vagy a gyógyszer komponenseivel szemben;
  • Az újszülött időtartama legfeljebb 1 hónap;
  • Glükóz-6-foszfát dehidrogenáz hiány;
  • phenylketonuria;
  • Vérrendszeri betegségek.

A felhasználás relatív ellenjavallata az alábbi állapotok vagy betegségek fennállása egyénben:
  • Vese- vagy májkárosodás;
  • Benignus hiperbilirubinémia (a vérben a bilirubin fokozott koncentrációja);
  • Vírusos májgyulladás;
  • A máj alkoholos károsodása;
  • Alkoholizmus;
  • Cukorbetegség mellitus (csak szirup esetén);
  • Terhesség és a szoptatás időszaka;
  • Öregség 65 év felett;
  • 3 hónaposnál fiatalabb.

Paracetamol: terápiás tulajdonságok, adagolás, ellenjavallatok - videó

Mi a teendő, ha a paracetamol nem segíti a gyermek hőmérsékletének csökkentését - videó

A paracetamol analógiái és szinonimái

A gyógyszerpiacon vannak a paracetamol szinonimái és analógjai. A szinonimák olyan gyógyszerek, amelyek hatóanyagként paracetamolt is tartalmaznak. Az analógok közé tartoznak az NSAID csoport bármely más gyógyszere (aszpirin, Ibuprofen, Nimesulide stb.). Az alábbiakban csak a szinonimák listája található, mert az analógok száma túlságosan nagy.

A következő gyógyszerek szinonimája a Paracetamolnak:

  • Apap tabletták;
  • Daleron szuszpenzió és tabletták;
  • Gyerek Panadol szirup és rektális kúpok;
  • Ifimol szirup és oldatos injekció;
  • Kalpol szuszpenzió;
  • Xumapar szemcsék;
  • Lupocet-szirup;
  • Mexalen tabletták, szirup és rektális kúpok;
  • Pamol tabletta, pezsgőtabletta, oldat és rektális kúp;
  • Panadol tabletták és szirup;
  • Perfalgan injekció;
  • Prohodol tabletta és szuszpenzió gyermekek számára;
  • Sanidol tabletták;
  • Streamol tabletta;
  • Tylenol tabletták;
  • Tylenol cseppek, szirup és rágótabletták;
  • Flutabs pezsgőtabletták;
  • Cefecon D rektális kúpok gyermekek számára;
  • Efferalgan tabletta, rektális kúpok és csecsemőszirup.

Paracetamol - ár

Szerző: Nasedkina A.K. Orvosbiológiai kutatási szakember.

Paracetamol babaszirup: használati utasítás

Szuszpenzió A paracetamol a nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek farmakológiai csoportjába tartozik. Gyermekgyógyászatban a fájdalom és a hőmérséklet súlyosságának csökkentésére különféle gyermekkori fertőző és gyulladásos patológiák esetén..

Kiadási forma és összetétel

Gyerek szuszpenzió A paracetamol viszkózus állagú, világosszürke vagy halványsárga színű és eper illatú. A gyógyszer fő hatóanyaga a paracetamol, 5 ml szuszpenzióban 120 mg. A gyógyszer összetétele tartalmaz továbbá segédkomponenseket, amelyek a következőket tartalmazzák:

  • Citromsav.
  • Propilén-glikol.
  • Nátrium benzoát.
  • Triszubsztituált nátrium-citrát.
  • Szorbit.
  • Aroma.
  • Cukor.
  • Tisztított víz.

A paracetamol babaszirupot 100 ml-es műanyag palackban találja. A kartoncsomagolásban van egy üveg szuszpenzióval és a gyógyszer használati utasításai.

gyógyszerészeti hatás

A gyermekek szuszpenziójának hatóanyaga A paracetamol gátolja (gátolja) a ciklooxigenáz (COX) enzimet, amely katalizálja az arachidonsavnak a gyulladásos reakció mediátorokká (prosztaglandinokká történő átalakulása) történő fejlődését. A COX enzim elnyomása és a prosztaglandinek koncentrációjának csökkenése a központi idegrendszer szerkezetében a testhőmérséklet normalizálódásához vezet láz során, valamint a fájdalomszindróma súlyosságának csökkenéséhez, amely a prosztaglandinoknak a megfelelő receptorokhoz és az agyközpontoknak való kitettségének eredményeként alakul ki. A perifériás szövetekben a paracetamol farmakológiai hatása nem valósul meg, tehát nincs gyulladásgátló hatása.

A gyermekek szuszpenziójának bevétele után a paracetamol belsejében nagyon gyorsan hat, majdnem teljesen felszívódik a szisztémás keringésbe. Egyenletesen eloszlik a szövetekben, áthatol a vér-agy gáton az agy szerkezetébe. A paracetamolt a májban az oxidázok és a P450 enzimrendszer metabolizálja inaktív bomlástermékekké. Ezek elsősorban a vizelettel ürülnek. Az eliminációs felezési idő (a gyógyszer teljes adagjának felének eliminációs ideje) 1-3 óra.

Felhasználási javallatok

Gyermekek számára alkalmazott paracetamol-szuszpenzió javallatot jelent a gyermekek kórtanának tüneti kezelésére, amelyet fájdalom és láz kísér:

  • Akut légzőszervi vírusos fertőzés, influenza, parainfluenza, bakteriális fertőző betegségek, oltás utáni reakciók, amelyeket a gyermek testhőmérsékletének emelkedése kísér.
  • Enyhe és közepesen súlyos fájdalom szindróma (fejfájás, fogfájás, sérülések, égési sérülések, posztoperatív fájdalom, izmok, perifériás idegek fájdalma az aszeptikus gyulladásukkal, valamint az ízületekben).

A paracetamol szuszpenziójának elfogadása nem befolyásolja a kóros folyamat lefolyását és annak előrehaladását.

Ellenjavallatok

A Paracetamol csecsemőszuszpenzió használatának abszolút ellenjavallata a gyermek életkora legfeljebb 1 hónap (újszülöttkori időszak) és a gyógyszer hatóanyagával vagy segédanyagaival szembeni túlérzékenység. Óvatosan, a gyógyszert egyidejű vese- vagy májelégtelenség, jóindulatú hiperbilirubinémia (a vérben a bilirubin koncentrációjának mérsékelt növekedése), ideértve a Gilbert-szindrómát (veleszületett májkórtani), vírusos hepatitiszt (májgyulladás) és vérbetegségek kezelésére. A paracetamolt 3 hónaposnál fiatalabb gyermekeknél is óvatosan alkalmazzák. A gyógyszer használatának megkezdése előtt ellenőrizze, hogy nincsenek ellenjavallatok.

Adagolás és adminisztráció

A paracetamol babaszirupot szájon át kell bevenni naponta 3-4 alkalommal, a gyógyszer adagok közötti időköz 4-6 óra. Az átlagos adag 10-15 mg paracetamol / 1 testtömeg-kg gyermek, a maximális napi adag nem haladhatja meg a 60 mg paracetamolt / 1 kg testtömeg. A terápiás adag általában a gyermek életkorától és testtömegétől függ:

  • 3 hónaptól 1 évig - 60-120 mg (2,5-5 ml).
  • 1 évtől 6 évig - 120–240 mg (5–10 ml).
  • 6 és 14 éves kortól - 240–480 mg (10–20 ml).

A paracetamol lázcsillapítóként történő alkalmazásának időtartama nem haladhatja meg a 3 napot, a fájdalom súlyosságának csökkentése érdekében - 5 nap. Ha a gyógyszer további felhasználására van szükség, kérdezze meg orvosát.

Mellékhatások

Általában a gyermekek számára a Paracetamol szuszpenzió jól tolerálható. Időnként allergiás reakciók alakulhatnak ki bőrkiütés, viszketés, csalánkiütés (jellegzetes bőrkiütés és csalánégésre emlékeztető duzzanat), angioödéma-sokk (a lágy szövetek súlyos duzzanatának megjelenése az arcon és a külső nemi szervekben) formájában. A perifériás vér részén ritkán csökken a vérlemezkék (trombocitopénia), a leukociták (leukopénia) száma, növekszik a kötött oxidált hemoglobin (methemoglobinemia) koncentrációja. Mellékhatások kialakulása esetén abba kell hagyni a gyógyszer alkalmazását, és orvoshoz kell fordulni tanácsért.

Különleges utasítások

A Paracetamol csecsemőszuszpenziójának használata előtt gondosan olvassa el a gyógyszerre vonatkozó utasításokat. Van néhány konkrét útmutató, amelyre oda kell figyelni:

  • Ha a gyógyszer hosszú távú használatára van szüksége, rendszeresen ellenőriznie kell a perifériás vér funkcionális állapotának laboratóriumi paramétereit.
  • A gyógyszer hatóanyaga kölcsönhatásba léphet más farmakológiai csoportok gyógyszereivel, ezért figyelmeztetni kell a kezelőorvosot azok lehetséges használatáról..
  • A Paracetamol szedése előtt rázni kell a csecsemő szuszpenziót..
  • A gyógyszer cukrot tartalmaz, amelyet figyelembe kell venni egyidejűleg alkalmazandó cukorbetegségben szenvedő gyermekeknél történő alkalmazáskor.

A gyógyszertári hálózatban a gyermekek számára felállított Paracetamol szuszpenziót szabadon kapható gyógyszerként adják ki. A gyógyszer használatával kapcsolatos kétségek vagy kérdés esetén forduljon orvosához.

Overdose

Ha a paracetamol ajánlott terápiás adagját jelentősen túllépik, a túladagolás után 24 órán belül émelygés, hányás és hasi fájdalom jelentkezik. A jövőben (1-6 nap után) akut májkárosodás alakulhat ki szöveteinek nekrózisáig (halálig), amelyet funkcionális aktivitásuk kifejezett csökkenése kíséri. A májkárosodást néha komplikálhatja az akut veseelégtelenség kialakulása. A túladagolás kezelése egy specifikus antidotum, az SH-csoport donorok (metionin-glutation) bevezetéséből áll..

Paracetamol-szirup analógjai

A Panadol, Daleron, Kalpol a Paracetamol gyermek szuszpenzió hatóanyaga és terápiás hatása szempontjából hasonlóak.

A tárolás feltételei

A Paracetamol eltarthatósági ideje a gyártástól számított 3 év. A terméket gyermekek számára hozzáférhetetlen, sötét, száraz helyen, legfeljebb + 25 ° C hőmérsékleten kell tárolni. A szuszpenziónak nem szabad fagyni..

átlag ár

A moszkvai gyógyszertárakban alkalmazott szuszpenzióban levő Paracetamol átlagos költsége 64-67 rubel.